کلینیک ارم
پی ار پی مو

پی آر پی PRP

 پی آر پی PRP، ابتدامقداری خون از بازوی شما گرفته می شود. این مقدار تقریبا برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می شود. یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر. نمونه ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز، بخش های مختلف خون جدا  می شوند. بعد از جداسازی و آماده سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می کنند. با ورود به ناحیه ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت ها آزاد می شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می دهند: ۱ ) باعث تحریک تشکیل کلاژن می شوند، پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت های شما است. ۲ ) باعث تشکیل عروق خونی جدید می شوند. ۳ ) باعث ساماندهی و تقسیم سلول ها می شوند.

پی آر پی PRP

کاربردهای پی آر پی PRP

رشد مجدد مو

توقف ریزش مو

رفع چروک صورت

بهبود زخم سوختگی

ترمیم زخم های مزمن

جوان سازی اطراف چشم

درمان استئوارتریت مفاصل

تقویت موها بعد از کاشت مو طبیعی

پی آر پی در درمان چه مواردی به کار میرود؟

رفع چین چروک های دینامیک

از بین بردن اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی

رفع خطوط اخم یا خنده

رفع ریزش موی سر یا ابرو

از بین بردن پف و تیرگی دور چشم

تحریک و تقویت مو درمان زخم های دیابتی و نروپاتیک و مزمن

کم کردن استریاها و ترک های پوستی

پی آر پی مو
نحوه انجام پی آر پی (PRP)

برای درمان به روش پی آر پی (PRP) ابتدا مقدار اندکی حدود ۶۰ سی سی از بیمار خون گرفته می شود. سپس برای آماده سازی در سانتریفیوژ Harvest قرار داده می شود. پس از جداسازی گلبول های سفید و قرمز از پلاسمای سرشار از پلاکت سرم موثری بدست می آید. که ترمیم سلولی را در پوست تحریک میکند. متخصصین ما در کلینیک ارم پیش از شروع قسمت مورد نظر را به صورت موضعی بی حس میکنند. سپس PRP و ACell را با هم ترکیب و در ناحیه دریافت کننده تزریق می کنند. نتیجه PRP پس از ۲ تا ۳ ماه حاصل می شود. و این کار را با توجه به شدت واکنش بروز یافته هر ۴ تا ۶ ماه یک بار تکرا می شود. 

هز آنچه که باید از پی آر پی PRP بدانیم

پی آر پی چیست ؟

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP ماده‌ای است که با تزریق آن روند بهبودی تسریع می‌شود. پلاسما بخشی از خون است که حاوی عوامل ویژه یا پروتئین‌هایی است که موجب لخته شدن خون می‌شوند. همچنین دارای پروتئین‌هایی است که موجب رشد سلول‌ها می‌شوند. محققان با جدا کردن پلاسما از خون و غلیظ کردن آن PRP را تولید می‌کنند.

ایده پشت این موضوع این است که تزریق PRP به بافت‌های آسیب‌دیده بدن را تحریک می‌کند تا سلول‌های جدید و سالمی را تولید کرده تا روند سلامت تسریع شود. چون عوامل رشد بافت بیشتر بر روی رشد تزریقات آماده متمرکز است، محققان فکر می‌کنند که ممکن است با این روش بافت‌های بدن سریع‌تر بهبود یابند.

این روش درمانی به طور قطعی ثابت نشده و همچنین به عنوان درمان توسط وزارت غذا و داروی ایالات متحده مورد تایید قرار نگرفته است. گرچه ورزشکاران معروفی مانند تایگر وودز و ستاره مشهور تنیس رافائل نادال از این تزریقات برای بهبود جراحات خود استفاده کرده‌اند.

هدف از تزریق PRPچیست؟

محققان سعی در استفاده از PRP در موارد کاربردی مختلف دارند، مانند:

ریزش مو: دکترها PRP را به جمجه سر تزریق می‌کنند تا رشد مو را افزایش داده و مانع ریزش مو شوند. بر اساس تحقیقی در سال ۲۰۱۴، تزریقات PRP در درمان آلوپسی آندروژنی که معمولاً با عنوان الگوی تاسی مردان نیز شناخته می‌شود، موثر بوده است.

آسیب‌های تاندون: تاندون‌ها نوارهایی محکم و ضخیم هستند. که ماهیچه را به استخوان پیوند می‌دهند و در صورت آسیب‌دیدگی روند بهبودی آن‌ها آرام است. دکترها از تزریق PRP برای درمان مشکلات شدید تاندونی استفاده کرده‌اند. مشکلاتی مانند: تاندونیت آشیل در قوزک پا یا آرنج تنیس‌بازان و زانوی دوندگان یا درد تاندون پاتلار در زانو.

آسیب‌های حاد: دکترها از تزریق PRP برای درمان آسیب‌های ورزشی مانند کشیدگی عضلات همسترینگ یا پیچ‌خوردگی زانو استفاده می‌کنند.

برای تقویت موها بعد از عمل کاشت مو طبیعی. لازم است بعد از کاشت مو طبیعی با تشخیص متخصص از پی آر پی استفاده نمایید .

ترمیم پس از جراحی: گاهی اوقات دکترها پس از جراحی از تزریقات PRP برای ترمیم تاندون‌های پاره شده یا رباط‌ها استفاده می‌کنند.

استئوآرتریت: یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که برای درمان استئوآرتریت، تزریق PRP از تزریق اسید هیالورونیک (یک درمان سنتی) موثرتر است. گرچه که این آزمایش بر روی گروه کوچکی از ۱۶۰ نفر انجام شده است. بنابراین آزمایشات بزرگتری نیاز است تا بتوانیم نظری قطعی بدهیم.

مهم است که توجه داشته باشید هنوز به طور قطع ثابت نشده که هیچ‌کدام از این استفاده‌ها نتایجی را در بر داشته باشند.

چگونه باید برای تزریق PRP آماده شد؟

به طور کلی چند مرحله برای آماده شدن برای PRP وجود دارد.

تزریق PRP از راه‌های مختلفی انجام می‌شود. برای مثال گاهی اوقات محلول بیحس‌کننده لیدوکائین پیش از تزریق بر روی جمجه اعمال می‌شود. ممکن است نیاز باشد خود را کمی زودتر به جلسه درمان برسانید تا این محلول اعمال شود.

گاهی اوقت از یک داروی بیهوشی موضعی در ترکیب با PRP استفاده می‌شود تا هرگونه ناراحتی را کاهش دهد. گاهی اوقات دکتر شما PRP را در طول جراحی تزریق می‌کند. در این حالت برای آماده شدن برای تزریق PRP باید توصیه‌های پزشک خود را پیش از جراحی دنبال کنید.

فرآیند تزریق PRP

فرآیند معمول PRP بدین ترتیب است:

۱- متخصص نمونه‌ای از خون شما را می‌گیرد. مقدار نمونه به محلی که PRP به آنجا تزریق می‌شود بستگی دارد. برای مثال مقدار نمونه‌ای که برای تزریق به جمجمه در یک آزمایش گرفته شد ۲۰ میلی‌لیتر بود که مقدار آن کمی بیشتر از یک قاشق چایخوری است.

۲- خون در یک سانتری‌فیوژ قرار می‌گیرد. این دستگاه که با سرعت بالایی می‌چرخد موجب می‌شود تا اجزاء خون از یکدیگر جدا شوند. فرآیند جداسازی ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد.

۳- یک تکنسین پلاسمای خون را جدا کرده و آن را برای تزریق به محل مورد نظر آماده می‌کند.

۴- دکترها اغلب از تصویربرداری‌هایی مانند سونوگرافی برای مشخص کردن محل دقیق تزریق (مثلاً تاندون) استفاده می‌کنند. سپس دکتر PRP را به محل مورد نظر تزریق می‌کند.

بر طبق اظهارات مرکز مراقبت‌های پزشکیEmory  این فرآیند معمولاً یک ساعت به طول می‌انجامد.

Open chat
1
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام
چطور میتونم راهنماییتون کنم ؟