کلینیک ارم
پاک کردن تاتو با لیزر

پاک کردن تاتو با لیزر

پاک کردن تاتو با لیزر با استفاده از لیزر کیوسوئیچ سبب سوزش کمی در ناحیه تحت درمان میشود. در این لیزر نیازی به استفاده از داروهای بی حس کننده در حین درمان نمیباشد. اما اگر پوست حساسی دارید ۳۰ دقیقه قبل از لیزر میتوانید از کرم بی حس کننده استفاده کنید. در این روش، اشعه لیزر به صورت بسیار باریک و با شدت، مولکول های جوهر تاتو را خرد میکند. به این ترتیب، سیستم لنفاوی بدن به مرور، این مولکول های خرد شده را برای دفع از محل خارج نموده و در نتیجه تاتو در گذر زمان پاک میشود. در این روش به چندین جلسه درمان برای پاک شدن تاتو نیاز است. 

چگونگی پاک کردن تاتو با لیزر

روش رفع تاتو با لیزر یکی از معدود روشهای پاک‌کردن تاتو و از بین بردن خالکوبی است. در این روش هیچ برشی در پوست ایجاد نمیشود یا لایه‌برداری انجام نمیشود. به جای آن از پالس‌های نوری بسیار متمرکز برای از بین بردن تاتو استفاده میشود.ابتدا متخصص پوست با شما یک جلسه مشاوره خواهد داشت تا در مورد درمان با شما صحبت کند. از جمله این که برای پاک کردن تاتو با لیزر به چند جلسه درمانی نیاز است. هر چند روش رفع تاتو با لیزر یکی از موثرترین و ایمن‌ترین راه‌های رفع تاتو میباشد. با این حال ممکن است لیزر نیز باعث به جا ماندن جای زخم، تاول و یا دردناک شدن ناحیه لیزر شده بشود. قبل از انجام لیزر، در محل مورد نظر ژل بی‌حس کننده مالیده میشود.

چه تاتو هایی را میشود پاک کرد؟

برخی افراد بعد از انجام خدمات زیبایی مانند تتو یا تزریق بوتاکس، به دلایلی مانند تغییر مد یا تحول در سبک زندگی، مایلند به حالت طبیعی خود برگردند. زمانی خال کوبی دائمی در نظر گرفته میشد. اما امروزه انواع تاتو را میتوان پاک کرد. نوع پوست همانطور که در میزان موفقیت خدمات زیبایی پوست مانند کاشت ابرو تاثیرگذار است، در پاک شدن تاتو نیز تاثیر دارد. به همین خاطر محو کردن تاتو از پوستهای تیره یا پوستهای داری شرایط خاص مانند اگزما مشکل و سخت تر است. همچنین پاک کردن خال کوبی جدید نسبت به خال کوبی قدیمی دشوارتر است. عمق خال کوبی، محل خال کوبی روی بدن، مقدار و رنگ جوهر استفاده شده در خال کوبی نیز دراین روند اهمیت دارد. پاک کردن خال کوبی با رنگ تیره، آسانتر از پاک کردن خال کوبی با رنگ های روشن است.

پاک کردن تاتو

آیا جای تاتو بعد از لیزر میماند؟

در پاک کردن تاتو با لیزر، از پروتکل های مناسب لیزر استفاده میشود. اگر مراقبت های بعد از درمان توسط  بیمار رعایت شود، جای زخم باقی نخواهد ماند. مگر این که خال کوبی از قبل با زخم همراه بوده باشد. لیزر رنگدانه خال کوبی را در پوست هدف قرار داده و تجزیه میکند و خال کوبی بدون ایجاد زخم در پوست پاک میشود. بنابراین در پایان کل درمان به نظر میرسد که در هرگز خال کوبی نکرده اید. اما اگر جای زخم از قبل وجود داشته باشد، لیزر رنگدانه را در بافت زخم تجزیه میکند. پس از اتمام روند حذف خال کوبی، جوهر از محل مورد نظر حذف میشود اما احتمالاً جاهای زخم از خال کوبی اصلی باقی میماند . در سایر روش های پاک کردن تاتو جای زخم باقی میماند و این احتمال وجود دارد که جای زخم دائمی باشد.

سوالات رایج درباره عملکرد لیزر در پاک کردن تاتو و خالکوبی
قبل از لیزر حذف تاتو چه مراقبت‌هایی لازم است؟

باید از ۲ هفته قبل از درمان و تا دو هفته بعد از آن (ترجیحا ۴ هفته)، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و همچنین اتاق‌های سولاریوم و امثال ان اجتناب کنید. آفتاب گرفتن، برنزه کردن، و استفاده از محصولات برنزه کننده بدون نور خورشید، باعث میشوند تاثیر درمان با لیزر کاهش پیدا کرده و احتمال ایجاد عوارض پس از درمان را افزایش میدهد.

ناحیه‌ای که قرار است روی آن لیزر انجام شود باید تمیز بوده و هیچ نوع لوسیون، مواد آرایشی و ضدآفتابی روی آن نباشد. در صورتی که از هر یک از این مواد استفاده کرده باشید، لازم است قبل از درمان آنها را کاملا تمیز کنید.

لازم است استفاده از داروی ایزوترتینوین و سایر داروهایی که باعث حساسیت نسبت به نور میشوند. حداقل از ۶ ماه قبل از درمان قطع کرده و از مصرف آن در طول دوره درمان خودداری کرد.

برای جلوگیری از حساسیت پوست به مدت ۲ هفته قبل و ۲ هفته بعد از درمان باید از اپیلاسیون با موم و یا استفاده از مواد شیمیایی در ناحیه تحت درمان اجتناب شود. شیو کردن قبل از لیزر برای حذف موهای سطحی مناطقی که باید درمان شوند مجاز است.

در زمان بارداری نباید لیزر پاک کردن تتو ( یا هر لیزر یا درمان دیگری) را انجام دهید.

دستگاه لیزر کلینیک ارم جهت رفع خالکوبی چگونه عمل می‌کند؟

لیزرها با تجزیه رنگ‌دانه‌ها به وسیله یک پرتو نور بسیار قوی ، باعث پاک شدن خالکوبی می‌شوند. رنگدانه‌های سیاه تتو، تمام طول موجهای لیزر را جذب میکند. به همین دلیل رنگ سیاه راحتتر از هر رنگ دیگری پاک میشود. رنگ‌های دیگر را میتوان با لیزرهای خاصی که بر اساس (طول موج) رنگ مورد نظر انتخاب شده‌‌اند پاک کرد.

قبل از هر کار لازم است یک جلسه مشاوره با یک فرد حرفه‌ای و آموزش دیده داشته باشید. تا خالکوبی شما را ارزیابی کرده و شما را در این کار راهنمایی کند.

به طور کلی، در جلسات درمانی لیزر پاک کردن تتو مراحل زیر دنبال خواهد شد:

ابتدا یک عینک یا چشم‌بند محافظ به شما میدهند.

تکنسین واکنش پوست شما را به لیزر آزمایش میکند تا موثرترین انرژی برای درمان را تعیین کند.

تکنسین از لیزری با پالس‌های پر قدرت نوری استفاده میکند. که از لایه‌های بالایی پوست عبور کرده و صرفا جذب رنگدانه‌های تتو میشود.

آیا بی‌حسی لازم است؟

لیزر پاک کردن خالکوبی راحت و بدون درد نیست، اما اکثر بیماران نیازی به بی حسی ندارند. بسته به محل خالکوبی ممکن است بخواهید قبل از درمان از کرم‌های بی حسی موضعی استفاده کنید.

زمان لازم برای بهبودی پس از لیزر حذف خالکوبی چقدر است؟ آیا اسکار یا جای زخمی باقی خواهد ماند؟

دوره بهبودی برای این درمان معمولا چند روز طول میکشد. البته این زمان به نوع سیستم لیزری که برای پاک کردن تتو استفاده میشود بستگی دارد.

در مواردی که از لیزر یاگ استفاده میشود تاول و پوسته‌ریزی بیشتری نسبت به دو  نوع لیزر دیگر ایجاد میشود. بیمار متوجه خواهد شد که پوست بلافاصله سفید می‌شود که این فقط نتیجه گرم شدن سطحی لایه بالایی پوست است. این حالت کمتر از یک روز طول می‌کشد. ممکن است تا چند روز کمی پوسته‌ریزی وجود داشته باشد . معمولا خونریزی زیاد نیست. ممکن است خونریزی بسیار اندکی وجود داشته باشد.

تعداد جلسات پاک کردن تاتو از دید متخصصین کلینیک ارم:

لیزر پاک کردن تتو، با هر یک از سه نوع لیزر بالا که انجام شود، یک درمان تک جلسه‌ای نیست. لیزر رنگدانه‌ها را از خالکوبی پاک نمی‌کند، کاری که لیزر انجام می‌دهد آن است که جوهر را شکسته و به ذرات رنگدانه کوچکتری تجزیه می‌کند که بدن می‌تواند آن‌ها را پردازش کرده و از خود دفع ‌کند . لازم است بین جلسات درمانی چند ماه فاصله باشد تا بدن فرصتی برای بهبود پیدا کند و پس ازآن جلسه بعدی درمان انجام خواهد شد . چنان که گفته شد این درمان، یک روش تک جلسه‌ای نیست و پس از هر جلسه درمان بیمار دو تا سه روز دوره نقاهت خواهد داشت.

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بستگی به مدت زمانی که از انجام خالکوبی گذشته است، اندازه و رنگ(های) آن دارد. رنگ پوست بیمار، و اینکه رنگدانه‎‌های خالکوبی چقدر در عمق پوست نفوذ کرده باشند، نیز در تکنیک حذف آن‌ها تاثیر دارد.

هر چه خالکوبی کوچکتر باشد به پالس‌های کمتری برای رفع آن‌ نیاز است، در حالی که پاک کردن خالکوبی‌های بزرگتر مستلزم پالس‌های  بیشتری است. خلاص شدن کامل از شر یک خالکوبی، نیازمند چند جلسه درمان است. بعد از هر جلسه لیزر، خالکوبی باید به صورت مداوم کمرنگتر و کمرنگ‌تر شود.

بسته به اینکه که خالکوبی یک کار آماتور باشد یا حرفه‌ای، تعداد جلسات درمانی برای محو  کردن آن متفاوت خواهد بود. اگر تتو به شکل غیر حرفه‌ای و آماتور انجام شده باشد. محو کردن آن چهار تا شش جلسه طول میکشد و اگر یک کار حرفه‌ای باشد، محو آن به طور متوسط ​​هشت تا ده جلسه لیزر نیاز دارد. خطر ایجاد اسکار در تمامی این سه روش، بسیار کم و چیزی بین یک تا دو درصد است.

چه مراقبت‌هایی بعد از لیزر نیاز است؟

پس از درمان ممکن است یک لایه روی پوست ناحیه تحت درمان تشکیل شود قرمزی و تورم معمول است. خونریزی مختصری نیز ممکن است رخ دهد.

شما می‌توانید برای رفع ناراحتی کمپرس سرد انجام دهید. مصرف استامینوفن نیز توصیه می‌شود.

محل درمان را روزانه با آب تمیز کرده یا دوش بگیرید. اجازه بدهید آب روی زخم شود و سپس با گذاشتن و برداشتن حوله روی زخم، آن را خشک کنید.

روزی ۲-۳ بار روی زخم وازلین بزنید. منطقه تحت درمان را مرطوب نگه داشته، و دلمه‌ها را دستکاری نکنید و اجازه دهید به حال خودشان بیافتند.

پس از آن که روی زخم وازلین زدید آن را با یک گاز استریل ساده بپوشانید. این کار را تا زمان بهبود یافتن زخم ادامه دهید.

در طول فرآیند بهبودی، پوست ناحیه درمان را دستکاری نکنید، آن را نکنید، مالش ندهید، نخارانید و خراش ندهید. اگر روی زخم پوسته پوسته شد، به هیچ وجه آن ناحیه را شیو(اصلاح) یا دستکاری نکنید.

تاول زدن، زخم و پوسته پوسته شدن ممکن است پاسخ طبیعی بدن به لیزر پاک کردن تتو باشد. اما بسیاری از بیماران این حالتها را تجربه نخواهند کرد. در صورتی که این موارد برای شما اتفاق افتاد، به هیچ وجه تاول‌ها یا زخم‌ها را دستکاری نکنید. اگر تاولی خود به خود بترکد، پوست روی آن را با یک پماد مخصوص التیام زخم و گاز استریل بپوشانید تا زخم زودتر بهبود یافته و از بروز اسکار جلوگیری شود.

تا زمانی که زخم کاملا خوب نشده نمیتوانید شنا کنید و یا در وان حمام یا جکوزی قرار بگیرید.

حداقل ۲ تا ۷ روز بعد از درمان لازم است تمرینات بدنی که باعث عرق میشود را قطع کنید. زیرا تعریق بیش از حد ممکن است روند بهبودی را مختل کند.

از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.

آیا تکنیک لیزر رفع خالکوبی به اندازه و رنگ تتو بستگی دارد؟

اندازه خالکوبی به اندازه‌ای که رنگ آن اهمیت دارد مهم نیست. لیزرهای روبی و الکساندریت اکثر رنگها را به جز رنگ قرمز به خوبی پاک میکنند. لیزر یاگ رنگ قرمز را به خوبی پاک میکند اما تاثیر آن به خوبی دو لیزر دیگر برای رنگهای آبی و سیاه نیست. اندازه خالکوبی مهم نیست، به جز آن که زمان درمان و هزینه درمان بیشتر خواهد شد.

خطرات ناشی از استفاده از لیزر بر روی پوست از نظر متخصصین کلینیک ارم کدامند؟

خطرات احتمالی بستگی به نوع لیزری دارند که استفاده میشود. برای لیزرهای غیر مخرب، خطر ایجاد اسکار معمولا پایین است، کمتر از چند درصد.

خطرات اصلی دیگر لیزرها عباراتند از:

تغییرات رنگدانه‌ای، تورم (برای چند روز)، پوسته پوسته شدن سطح پوست و گاهی اوقات تاول زدن. پس از درمان با بعضی لیزرها، ممکن موقتا پوست کبود و یا ضخامت ناخوشایندی روی سطح آن ایجاد شود.

رفع تاتو یک عمل زیبایی محسوب میشود و بنابراین توسط بیمه پوشش داده نمیشود.

Open chat
1
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام
چطور میتونم راهنماییتون کنم ؟