کلینیک ارم
میکرونیدلینگ کلینیک ارم

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از جدیدترین روش های جوانسازی پوست است. در این روش غیر تهاجمی، به کمک سوزن های ریز، سوراخ های ریز و سطحی در پوست ایجاد میشود و به این ترتیب ترک های پوستی که در اثر زایمان، چاقی و بلوغ روی پوست ایجاد شده اند، از بین میروند. با این روش درمان جای سوختگی، بستن منافذ باز پوست، درمان لک پوستی، رفع چین و چروک و از بین بردن جای زخم، بخیه و نیز از بین بردن جای جوش امکان پذیر است.

میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ مناسب چه کسانی است؟

افرادی که دارای اسکار (سوختگی، زخم و جای جوش) پوست خود هستند. 

افرادی که پوست صورت آنها دچار افتادگی و شل شدگی میباشد.

افرادی که تمایل به رفع چین و چروک پوست خود دارند.

اشخاصی که خواهان پوستی سفت و روشن هستند.

اشخاصی که تمایل به جوانسازی پوست دارند.

مزایای میکرونیدلینگ

۱- تولید کلاژن و تحریک جریان خون که سبب جوان سازی پوست میشود.

۲- بازسازی بافت پوست در مواردی مثل جای سوختگی، زخم، جوش، چین و چروک های ظریف و ترک های پوستی.

۳- درمان مشکلات پوستی انواع طیف های رنگ پوست حتی پوست های تیره که به روش های درمان مثل لیزر پاسخ نمی دهند. 

میکرونیدلینگ کلینیک ارم

عملکرد میکرونیدلینگ

عملکرد میکرونیدلینگ بدین صورت است که وقتی غلتک دارای سوزن بر سطح پوست حرکت داده میشود. سوزنها بر حسب عمق و سرعتی که توسط پزشک تعیین شده به صورت همزمان به لایه‌ دوم پوست وارد میشوند. سر یکبار مصرف این دستگاه شامل ١٢میکرونیدل است که بعد هر درمان باید دور انداخته شود. برای درمان با درماپن میتوانید عمق نفوذ سوزن‌ها را بین ۰ تا ۲ میلی‌متر تنظیم کرده و با سرعت ۲۵ ضربه در هر ثانیه تا ٩٠ ضربه در هر ثانیه استفاده کنید، که در نهایت بین ٣٠٠ تا ١٠٨٠ سوراخ بسیار ریز در ثانیه در سطح پوست ایجاد میشود. این تعداد سوراخ در یک دقیقه به ۶۴,٨٠٠ عدد میر‌سد. با حرکت سوزن‌ها زخم‌های کنترل‌شده‌ای روی پوست ایجاد میشود. سپس سیستم ایمنی بدن فعال شده و تولید کلاژین و الاستین بالا میرود و باعث زخیم‌تر شدن لایه زاینده پوست شده و چروک‌های پوست بهبود می‌یابد و پوست شفاف صاف می‌شود.

هر آنچه که باید در مورد میکرونیدلینگ بدانیم

میکرونیدلینگ چگونه انجام می‌شود؟

این فرایند با درد بسیار اندکی همراه است. بسته به ناحیه پوستی تحت درمان و شدت مشکل پوستی ، هر جلسه بین چند دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد.

بعد از این روش هیچ‌گونه لوسیون، یا مواد بهداشتی و آرایشی نباید روی پوست محل مورد نظر مصرف شود.

درمان‌گر بر روی محل پماد بیحسی مالیده و یا اینکه مقداری ماده بیحسی در محل مورد نظر تزریق مینماید.

بر پوست فرد با استفاده از ابزار نیدلینگ و بر طبق الگوی خاصی سوراخهایی ایجاد میشود. برای کسب بهترین نتیجه، ابزار نیدلینگ چندین بار بر روی سطح مورد نظر گردانده میشود.

در برخی موارد برای کسب نتیجه بهتر، هم‌زمان با ایجاد این سوراخ‌های ظریف، از محصولاتی که سبب تحریک تولید کلاژن میشوند. مانند اسیدهیالورونیک یا سرم ویتامین C یا روشن‌کننده پوست استفاده میشود.

با سوراخی که هر نیدل بر روی پوست محل مورد نظر ایجاد میکند، کانال و یا اصطلاحاً میکرو زخمی ایجاد میشود. که سلول پوست را تحریک به نوسازی میکند.

سر غلتک قسمتی دارد که یک بار مصرف بوده و معمولاً دوازده سوزن ظریف استریل روی آن تعبیه شده است.

فرآیند میکرونیدلینگ بسته به مشکل پوست بیمار، بین ۵ تا ۶۰ دقیقه تکمیل میشود.

توصیه میشود برای تکرار فرآیند درمانی، حداقل شش هفته به پوست زمان داده شود تا بتواند بطور طبیعی کلاژن تولید نماید.

آیا میکرونیدلینگ اثرات جانبی نیز دارد؟

معمولاً نواحی تحت درمان با سرعت بازسازی میشود.با این حال ممکن است در برخی موارد عوارض جانبی زیر نیز مشاهده گردد:

 • تورم پوست در مرحله بهبود.
 • عفونت باکتریایی و یا ویروسی پوست (به ندرت).
 • بروز آکنه که معمولاً ملایم است.

در برخی منابع آمده است که انجام این فرآیند در مراکز زیبایی و در شرایطی که مسایل بهداشتی به خوبی رعایت نشود میتواند پیامدهای بدی به همراه داشته باشد. در بعضی از سالن های زیبایی، معمولاً توجه چندانی به نکات بهداشتی مورد نیاز بین جلسات نمیکنند. و مجدداً از غلتک‌هایی که احتمال دارد طی جلسات گذشته خونی شده باشند استفاده مینمایند. این امر می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل HIV و هپاتیت قرار دهد. بنابراین برخی معتقدند اگر قرار باشد نکات بهداشتی رعایت نشود و سلامت فرد به خطر بیفتد. تحمل عارضه‌های خفیف پوستی معقول تر است! بنابراین افرادی که تصمیم دارند در این مراکز تحت درمان قرار بگیرند باید به نکات بهداشتی توجه نموده و از یک‌بار مصرف بودن نیدل‌ها اطمینان حاصل کنند.

میکرونیدلینگ برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

میکرونیدلینگ را میتوان بر روی تمام انواع پوست و با هر رنگ و نژاد انجام داد. این روش برای تمامی نواحی بدن از جمله صورت، پشت دست، گردن و حتی نواحی حساس همچون دور چشم‌ها مناسب میباشد.

کاندیدای نامناسب برای میکرونیدلینگ:
 • کسانی که طی سه ماه گذشته از isotretinoin استفاده کرده‌اند.
 • کسانی که زخم، بریدگی و یا خراشیدگی‌های باز بر روی پوست خود دارند.
 • کسانی که طی یک سال گذشته بر روی پوست خود تحت پرتودرمانی قرار گرفته‌اند.
 • کسانی که در ناحیه مورد نظر، هرگونه عفونت پوستی، عارضه یا تبخال دارند.
 • کسانی که در دوران بارداری و یا شیردهی هستند.
 • کسانی که سابقه بروز کلویید در اصطلاح عوام، در محل زخم خود گوشت نو بالا میاورند دیرهنگام زخم دارند.
تعداد جلسات میکرونیدلینگ :

تعداد جلسات به شرایط پوست فرد بستگی دارد. طور کلی میتوان گفت برای جای جوشهای معمولی، سه تا چهار جلسه نیاز خواهد بود. اسکارهای ناشی از سوختگی نیز معمولاً به پنج جلسه نیاز دارند. در مورد چین ‌و ‌چروک و پیری پوست نیز معمولاً سالانه یک تا دو جلسه توصیه شده است. مدل‌های خاصی از ابزارهای میکرونیدلینگ هم موجود هستند که نیدل‌های بسیار ظریفی با ارتفاع ۲/۰ میلی‌متر دارند و می‌توانند دو تا سه بار در هفته (در منزل) مورد استفاده قرار بگیرند تا:

 • منافذ پوست بسته‌تر شود.
 • سطح چربی پوست کاهش یابد.
 • خطوط و چین‌و‌چروک‌های پوست کاهش یابد.
 • نفوذ و تأثیر کرم‌های بهداشتی پوستی افزایش یابد.
 • بروز جوش به حداقل برسد.
آیا میتوان میکرونیدلینگ را در خانه انجام داد؟

باید به این نکته توجه داشت که ابزاری که برای فرآیند میکرونیدلینگ توسط یک فرد عادی طراحی و ساخته شده با ابزاری که توسط پزشک و یا درمان‌گر آموزش دیده و برای این روش حرفه‌ای استفاده میشود، متفاوت است. ابزارهای خانگی باید حتماً نیدل‌های ظریف‌تر و کوتاه‌تری داشته باشند تا باعث ایجاد آسیب به پوست فرد نشوند.

همانطور که گفته شد، رولرهای خانگی را میتوان دو تا سه بار در هفته همراه با سرم‌های مناسب و به منظور بسته‌شدن منافذ پوست، تعدیل چربی پوست و کمک به بهبود چین‌و‌چروک‌های سطحی و ظریف و همچنین افزایش نفوذ محصولات بهداشتی پوستی به کار برد. باید به این نکته توجه داشت که حتماً باید از کیفیت رولر (غلتک) اطمینان حاصل نمود. چون استفاده از ابزار بی‌کیفیت می‌تواند باعث شکسته شدن نیدل در پوست و نتیجتاً آسیب به پوست گردد.

ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست با روش تحریک مکانیکال را میکرونیدلینگ میگویند. این کار بافت تغییردیده و آسیب‌یافته را بازسازی مینماید. هدف از این درمان بهبود عملکرد و ظاهر پوست و همچنین جوانسازی پوست است. چند میلیون میکروکانال در درم و اپیدرم با بهره‌گیری از سوزن‌های بسیار ریز طی این فرایند ایجاد میشوند. در خصوص میکرونیدلینگ موارد زیادی وجود دارد که باید بدانید. کلینیک ارم با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در این زمینه میباشد.

همیشه یک درمان جدید وجود دارد که وعده پوستی جوان‌تر را به شما میدهد. سال‌هاست که بوتاکس نقشی اساسی در بخش ضدپیری ایفا کرده است. با آمدن این ماه ۱۵ سال از زمان دریافت تاییدیه FDA برای این روش میگذرد. از آن به بعد بود که درمان‌هایی مانند پر‌کننده‌ها و لیزرها به عنوان روشی برای پوستی جوان‌تر فیلتر شدند. حتی اخیراً میکرونیدلینگ به عنوان یک روش غیر تهاجمی برای داشتن پوستی جوان و مرطوب شناخته میشود.

میکرونیدلینگ چیست؟

درمانی است که در آن از دستگاهی کوچک استفاده میکنند که بر روی صورت و گردن شما کشیده میشود تا حفره‌هایی کنترل شده را ایجاد کند و این موجب میشود که پوست شما در حالت ترمیم قرار بگیرد . کسانی که از سوزن میترسند نیز نباید این روش را نادیده بگیرند زیرا بسته به نوع دستگاه طول سوزن‌ها بین ۰.۵ الی ۳ میلیمتر است که در مقایسه با یک سوزن سنتی بسیار ریز است. این دستگاه‌ها به اندازه کافی ظریف هستند که بتوان آنها را در محدوده حساس دور چشم نیز استفاده کرد.

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟

وقتی پوستتان شروع به ترمیم خود می‌کند توانایی طبیعی بدن شما را برا تولید کلاژن و الاستین افزایش می‌دهد و موجب فربگی پوست می‌شود. این روش به بهبود بافت پوست و کاهش اثر زخم‌ها و کشیدگی‌ها کمک کرده و پوست شما را جوان‌تر می‌کند.

انتظارات از یک درمان میکرونیدلینگ حرفه‌ای چیست؟

ممکن است ایده چرخش سوزن‌های کوچک بر روی پوست مانند شکنجه به نظر برسد اما روند. این درمان با بیحس کردن صورت توسط یک کرم بی‌حسی موضعی که مدت زمان کمی اثر دارد صورت میپذیرد. درمان متناسب با نیازهای بیمار صورت میگیرد و نتیجه آن فقط چند ساعت قرمزی، ورم کم پوست است. گرچه این نشانه‌ها می‌توانند بسته به سطح تحمل شما یک یا دو روز طول کشیده و ممکن است خونریزی و کبودی جزئی نیز داشته باشید.

چند بار و به چه میزان به این درمان نیاز خواهید داشت؟

تعداد جلسات بسته به وضعیت پوست است اما معمولاً ۳ تا ۵ جلسه در فاصله زمانی ۴ الی ۶ هفته خواهد بود و پس از آن جلسات درمان ابقاء و نگهداری پوست نیز هر ۶ الی ۹ ماه میباشد. همچنین میتوانید با استفاده از یک دستگاه خانگی نیز تاثیر درمان خود را بالاتر ببرید.

آیا ابزارهای میکرونیدلینگ خانگی به خوبی درمان‌های تخصصی در مطب عمل می‌کنند؟

این ابزارهای نیز مانند بسیاری از ابزارهای خانگی مشابه قدرت درمان تخصصی در مطب را ندارند، اما این بدان معنی نیست که شما شاهد نتایجی نخواهید بود. جیمی اوبانیون مخترع دستگاه GloPro می‌گوید که پوست بیشتر به فرکانس واکنش نشان میدهد تا عمق سوزن. اگر دو یا سه بار در هفته از دستگاه استفاده کنید، پس از دو هفته نتایج آن را خواهید دید.

امتیاز ویژه‌ای که استفاده از دستگاه خانگی دارد این است که کمک میکند تا ترکیبات داروهای حفاظت از پوست به لایه‌های عمیق‌تری از پوست نفوذ کند. پس از استفاده از دستگاهی مانند ابزار تحریک صورت GloPro که ۱۷۰ یورو است و یا استفاده از یک دستگاه دستی مانند Swiss Clinic Micro Needle Roller که ۴۲ یورو است، بهتر است بیشتر به سمت فرمول‌های هیدراته برویم تا از چیزهای آزاردهنده‌ای مانند رتینول یا ویتامین C استفاده کنیم. از استفاده از محصولاتی که اساس آن‌ها اسیدی است (مانند بنزیل پروکسید) اجتناب کنید.  

چه زمان میتوان انتظار دیدن نتیجه میکرونیدلینگ را داشت؟

هنگامی که درمان‌های تخصصی در مطب را انجام میدهید، با توجه به اینکه بالا بردن میزان کلاژن و الاستین در غشاء میانی پوست (دِرمیس) زمان‌بر است، نتایج نهایی پس از ۳ تا ۱۲ ماه قابل رویت است. گرچه مانند اکثر درمان‌ها این زمان به خود فرد نیز بستگی دارد.

چه زمانی باید از میکرونیدلینگ اجتناب کرد؟

این درمان را میتوان بر روی همه انواع پوست با هر رنگی انجام داد. گرچه افرادی که دارای عفونت‌های فعال مانند زردزخم، آکنه فعال یا متورم یا رزاشیا در سطح پوست خود هستند باید از این درمان اجتناب کنند. کسانی که دارای پوست‌های بسیار حساس، اگزمای حاد یا پوست‌های آفتاب سوخته هستند نیز باید از این روش اجتناب کنند.

Open chat
1
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام
چطور میتونم راهنماییتون کنم ؟