کلینیک ارم
تغذیه بیماران

تغذیه بیماران خاص

تغذیه بیماران خاص برای بیماران یکی از اصول حفظ سلامت سیستم ایمنی است. به همین دلیل، برای مقابله با آنفلوانزا، باید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. که این مهم با تغذیه مناسب، سالم و متنوع امکان پذیراست. بیماری آنفلوانزا از نوع آنفلوانزا H1N1 اکنون جزو آنفلوانزا های فصلی و معمولی در کشور است و هر سال مواردی از ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری را در کشور داریم. معمولا کسانی در معرض خطر بیشتر این بیماری هستند که به دلایل مختلف سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند کودکان زیر پنج سال، افراد بالای ۶۵ سال و زنان باردار که نیاز به خود مراقبتی زیادی نسبت به سایر افراد دارند و نیاز به یک برنامه غذایی صحیح دارند.

تغذیه بیماران خاص

تغذیه و دیابت

بر خلاف تصور، در بیماری دیابت نوع میوه مصرفی از نظر شدت شیرینی آن قدر مهم نیست. زیرا مقدار کربوهیدرات یک میوه غیر شیرین و میوه شیرین تقریبا برابر است. و نشاسته موجود در میوه نیز در روده تجزیه و به قند تبدیل میشود. مهمترین نکته در رابطه با مصرف میوه ها در بیماری دیابت، این است که به جای انتخاب نوع میوه، به مقدار میوه خورده شده در هر وعده توجه شود و میوه مورد نیاز بدن در طول روز به صورت وعده های کوچک و به تدریج گردد. اگر شیرین ترین میوه به مقدار کم ولی در دفعات بیشتر به بدن برسد، موجب افزایش قند خون نمیگردد. تغذیه بیماران خاص باید زیر نظر متخصص تغذیه باشد. بیماران دیابتی باید تحت نظر متخصص تغذیه باشند و از برنامه غذایی منظم استفاده کنند.

تغذیه و کنترل کبد چرب

کبد چرب بیماری است که در اثر تجمع چربی در سلول های کبد اتفاق می افتد. کبد طبیعی حاوی کمتر از حدود ۵ گرم چربی در ۱۰۰ گرم وزن خود است. در حالت کبد چرب، میزان چربی در کبد بیش از ۵ درصد وزن کبد میباشد. عوامل تجمع چربی در کبد عبارتند از: مصرف مشروبات الکلی، چاقی و بیماری چربی خون، دیابت و مقاومت به انسولین، سوجذب پروتئین، کالری، تغذیه کامل وریدی و کبد چرب حاملگی. مواد غذایی مفید در کبد چرب عبارتند از: انواع کلم، قهوه، شاتره، بادام، چغندر، کاسنی، زنجبیل، چای سبز و خار مریم. تغذیه بیماران دارای کبد چرب بسیار تخصصی هست. این بیماران باید یه برنامه تغذیه منظم زیر نظر متخصص تغذیه داشته باشند.

 

تغذیه بیماران

تغذیه و کنترل فشار خون

پر فشاری خون یکی از از مهمترین فاکتورهای خطر بیماری قلبی است که از آن به عنوان قاتل خاموش نام میبرند. چاقی و اضافه وزن با فشار خون بالا ارتباط قوی دارد. اکثر افراد مبتلا به پر فشاری خون علایمی ندارند. اما این مشکل میتواند سبب آسیب حادیا مزمن به بخش های مختلف بدن شود. در مغز این مشکل به مویرگهای خونی آسیب میرساند. در نتیجه سکته مغزی بروز میکند. در چشم ها پر فشاری سبب آسیب به مویرگ های خونی و بروز اختلال بینایی و در کلیه ها نیز سبب نارسایی کلیه میشود. ممکن است علایمی از قبیل سردرد، دردهای قفسه سینه و تنگی نفس نیز بروز کند. استفاده بیشتر از لبنیات کم چرب شامل: ماست و شیر کم چرب و دوغ کم نمک همزمان با افزایش مصرف میوه جات و سبزیجات نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد و این افزا مصرف بایستی همزمان با کاهش در مصرف روغن ها، شیرینی ها و گوشت ها باشد. 

تغذیه مناسب برای تقویت سیستم ایمنی از نگاه آقای محسن معینی کارشناس تغذیه و رژیم درمانی کلینیک ارم

تقویت سیستم ایمنی بدن مستلزم داشتن تغذیه مناسب و استفاده از مواد خوراکی حاوی املاح و ویتامین ها و درشت مغذی های لازم برای ارتقا سطح ایمینی بدن جهت مقابله با ویروس ها و باکتری ها میباشد. برای این منظور استفاده از ویتامینها و آنتی اکسیدانت های طبیعی و افزایش میزان پروتئین میتواند کمک کننده باشد. 

تغذیه بیماران خاص، در کنترل بیماری بسیار اهمیت دارد.

مواد مغذی مورد نیاز بدن برای تقویت سیستم ایمنی بدن عبارتند از :

ویتامین A یارتینول، ویتامین E، زینک، سلنیوم، ویتامین D، ویتامین C، پروتئین و اسید آمینه.

ویتامین A یارتینول

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره میشود. ویتامیت A برای بسیاری از عملکرد های بدن از جمله بینایی، تقویت سیستم ایمنی بدن، تولید مثل و سلامتی پوست خائز اهمیت است. کمبود این ویتامین باعث ایجاد عفونت ها و کاهش سیستم ایمنی بدن میشود. منابع غذایی این ویتامین: جگر، شیر، پنیر، تخم مرغ و سبزیجات زرد و نارنجی رنگ و روغن برخی ماهیها.

ویتامین E

ویتامین E یک ویتامین و محلول در چربی است. ویتامین E در بسیاری از غذا ها از جمله غلات، گوشت، جگر، مرغ، تخم مرغ، بادام زمینی، گندم، دانه های روغنی و روغن جوانه، انبه فندق، مارگارین کره، میوه، سبزیجات، فلفل دلمه ای قرمز، کدو حلوایی و مار چوبه وجود دارد.این ویتامین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانتی بدن میشود.

زینک(روی)

روی باعث افزایش توان دفاعی بدن در مقابل ویروس ها و باکتری ها شده. روی  به تمیز کردن سلول و به عملکرد آنزیم های مختلف بدن کمک میکند. کمبود روی باعث کاهش تعداد گلبول های سفید بدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن میشود. منابع روی عبارتند از جگر، گوشتها، انواع ماهیها، حبوبات، آجیل و مغزها، نان کامل، جو، زرده تخم مرغ.   

سلنیوم

سلنیوم یک ماده ی معدنی ضروری است که باعث کاهش ایجاد التهاب در بدن شده. سلنیوم بدن را از آسیب های رادیکال های آزاد دور نگه داشته و از ابتلا به عفونت ها محافظت میکند . سلنیوم از جمله یکی از ترکیبات اصلی گلوتاتیون پر اکسیداز است که یک آنزیم پر اهمیت در افزایش توان دفاعی بدن است و اثر ویتامین E را که یک ضد اکسیدان قوی است، تقویت می کند. منابع غذایی آن عبارتند از: ماهیها، مرغ، تخم مرغ، قارچ، پنیر و صدف، جو، میگو، برنج قهوه ای، لبنیات.

ویتامین D

ویتامین D باعث تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن و کاهش اثرات منفی عفونت ها در بدن میشود. در صورت تامین این ویتامین، بدن توان مقابله با عفونت های ویروسی را به خوبی خواهد داشت. منابع این ویتامین لبنیات و شیر، زرده تخم مرغ و روغن ماهی و نیز نور آفتاب است.

ویتامین C

ویتامین C به دلیل خواص آنتی اکسیدانتی بالا منجر به تقویت سیستم ایمنی میشود. منابع این ویتامین خانواده مرکبات، توت فرنگی، کیوی، گوجه فرنگی و سبزیجاتی مانند کلم بروکلی میباشد. سایر ویتامین ها مانند ویتامین B12 و ویتامین B6 هم در تقویت سیستم دفاعی بدن موثر هستند.

پروتئین و اسید آمینه از بین اسید آمنه ها

مهمترین آنها در تقویت سیستم دفاعی و ایمنی بدن آرژنین است. آرژنین تسریع زمان ترمیم و بهبود بافتهای آسیب دیده و افزایش فعالیت سلول های دفاعی بدن میشود.

توجه به مصرف پروتئین در رژیم غذایی بسیار مهم است. افزایش پروتئین مصرفی در رژیم غذایی باعث افزایش توان سیستم ایمنی بدن در مقابله با عفونتها و ویروسها میشود.

توصیه های تغذیه ای در میگرن 

میگرن سردرد ضربان دار یک طرفه است که توسط عوامل تحریک کننده مانند هورمون ها ، عوامل محیطی، استرس و بسیاری از عوامل دیگر مانند سیگار، داروهای هورمنی و غیره ایجاد میشود. شدت درد، طول مدت سردرد و تناوب حمله ها در افراد مختلف، متفاوت است. سردرد های میگرنی در زنان شایع تر است و ممکن است زندگی و فعالیت روزانه ی فرد را مختل کند. برخی از مکمل ها مانند منیزیم، کلسیم، پتاسیم، امگا ۳، ال کارنیتین، کوکیوتن، ویتامین های گروه ب در بهبود حملات میگرن موثر هستند. 

مواد غذایی و ترکیبات شیمیایی مختلفی باعث تشدید سردردهای میگرنی می شوند که عبارتند از: 

۱- منابع تیرامین موجب تشدید حملات میگرنی خواهند شد: برخی از مشروبات الکلی، شراب، برخی از نان ها، سس های خامه ای، پنیر های کهنه، پنیرهای سوسیسی، پارمسان، گوشتهای فراوری شده، ترشی، زیتون، برخی دانه ها مثل نخود فرنگی و باقلا و آجیلها هستند.

۲- غذاهای آماده و فراوری شده و کنسرو ها به دلیل محتوای بالای گلوتامات. 

۳- مواد غذایی دارای افزودنی های مختلف مثل رنگ، اسانس، طعم دهنده مصنوعی، منوسدیم گلوتامات.

۴- نوشابه ها بدلیل وجود بنزوات سدیم و نوشابه های رژیمی حاوی آسپارتام (آسپارتام شیرین کننده مصنوعی است و باعث حملات میگرن می شود).

۵- سوسیس، کالباس، گوشت نمک سود که به آن نیتریت اضافه می شود.

۶- مرکبات: پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو ( به دلیل وجود اکتوپامین و همچنین احتمال افزایش جذب روده ای مس ).

۷- ترکیبات کافئین دار: مصرف کافئین در دوز پایین باعث بهبود موقتی سردرد های میگرنی می شود اما زیاده روی در مصرف کافئین باعث تشدید سردرد ها خواهد شد.

۸- مواد غذایی بسیار چرب و سرخ کردنی زیاد باعث تشدید حملات میگرنی می شود. 

۹- منابع فنیل اتیل آمین: کاکائو، شکلات ها.

کلینیک ارم به صورت هفتگی مقالاتی در مورد تغذیه بیماران خاص منتشر میکند.

 

Open chat
1
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام
چطور میتونم راهنماییتون کنم ؟